O aqua-aerobiku

Trocha historie

Aqua aerobic vznikl v zámoří v USA. Původní cvičení se využívalo k rehabilitaci pohybového aparátu, zejména u atletů, kteří si takto léčili svá zranění.

Taktéž jste se mohli setkat s pojmem gymnastika ve vodě – tzv. aqua gymnastika. Toto cvičení bylo velmi odlišné od dnešního aqua – aerobicu. Cviky byly pomalé, nudné a bez žádného specifického efektu, a tak o vodní gymnastiku přestal být zájem. Zanedlouho metodu cvičení ve vodě začali využívat i jiní sportovci než atleti a posléze se ujala i u široké veřejnosti. Postupem času se cvičení vyvíjelo až do dnešní profesionální podoby, cviky se zefektnily a pro svůj účinek se aqua-aerobic dostal do podvědomí převážně žen.

Nyní se aqua aerobic, nazývaný též aqua fitness, může členit na další specializované cvičení, stejně jako aerobic. Můžete se setkat s pojmy – deep aqua aerobic, funky aqua aerobic, power aqua aerobic, noodle aqua aerobic. Toto vše jsou názvy pro aqua aerobic s využitím specifických pomůcek.

Dále se můžete setkat ve vodním prostředí s ai-či, watsu, aqua kickbox, aqua combat či aqua dance. Ať už nazveme aqua aerobic jakkoliv, pořád je to forma aerobního cviční ve vodě. V současnosti se na mnohých lekcích můžete setkat přímo i se sestavami aqua aerobicu. Nebojte se toho. Je to opětně zábavná forma cvičení a uvidíte, že i takové sestavy se dají zvládnout.

Úrovně cvičení

Aqua aerobic rozeznává tři úrovně cvičení – v mělké vodě, přechodové a hluboké.

Mělká voda

Literatura rozeznává dvě úrovně mělké vody. Jedna je od kotníku po kolena a ta další je cca po pás.
Voda po kolena je vhodná pro zvětšování zátěže dolních končetin, zkuste chvíli běhat a uvidíte sami.
U nás je mělká voda využívaná poměrně málo, ale přesto se najdou bazény. Cvičení je opravdu náročné, je vhodné využívat pomůcky, např. aqua packy, rukavice, nudle či míče.

Přechodová voda

Hloubka vody od pasu po ramena. Nejčastěji využívaná hloubka vody, kterou naleznete téměř na každém bazéně. Ideální hloubka k využití všech aqua aerobních pomůcek od křidýlek až po gumy, které slouží pro zvýšení intenzity a účinnosti cvičení.

Hluboká voda

Hloubka vody – bez dotyku dna, nedochází k žádným otřesům a nárazům, vhodné pro pooperační stavy, problémy s klouby či páteří.Využíváme především aqua pásů nebo aqua noodles. Patří mezi nejintenzivnější ze všech druhů aqua aerobicu. Jsou zde kladeny větší nároky na schopnost udržet rovnováhu a koordinaci.

DRUHY AQUA AEROBICU

Nejčastěji se setkáváme  lekcemi aqua aerobicu, které se nazývají čistě aqua aerobic se zkratkou (AA) nebo aqua kicbox se zkratkou (AKB). Ale můžeme se setkat i s lekcemi, které mají již v názvu uvedeno co přesně můžete očekávat od lekcí aqua aerobicu, stejně jako při klasických hodinách aerobicu – bodystyling, zumba, pilates, fit ball…
Co tedy očekávat od jednotlivých lekcí:
Aqua aerobic – je to lekce složená ze zahřívací části, dynamického protažení, znovuzahřátí, posilovací části, zklidnění, protažení a znovuzahřátí, taková složení lekce  je typické především pro lekce, kde se v převážné většině nevyužívá pomůcek. Cvičení je vhodné pro všechny věkové kategorie, cvičení aqua aerobicu lze přizpůsobit pro cvičení těhotných ve vodě, pro zdravotně oslabení osoby, děti i zdravou klientelu různých věkových kategorií.

Aqua kickbox – je lekce aqua aerobicu, která má stylově náročnější formu na provedení. Cviky jsou vedeny v bezodrazové pozici, tzn., že neprovádíme poskoky. V takové lekci aqua aerobicu se využívá úderů a kopů přizpůsobených pro vodní prostředí. Setkáte se zde s pojmy horní úder, spodní úder, pravý hák, levý hák, výpad vpřed nebo kop vpřed, stranou. Jde o zábavné cvičení, při kterém vybijete veškerý adrenalin, který Vám po celém dni v práci ještě zůstal. Nebojte se lekcí aqua kickboxu ani toho, že by Vám snad mohla být zima. Při lekci aqua kickboxu musí hlavně dbát na přesnost provedení cviku, dýchání a především je to lekce cvičení ve vodě, která vyžaduje disciplínu.

Power aqua aerobic – je to silová lekce aqua aerobicu. V takových lekcích se v převážné většině setkáte s pomůckami odporujícími vodnímu prostředí, například aqua činkami, aqua rukavicemi, aqua pacičkami, deskami, kroužky, disky. Všechny tyto pomůcky zvyšují odpor prováděného pohybu. Cviky se musí provádět v pomalejším tempu a měli byste dbát na „dotahování“ pohybu. V takové lekci nejde o to, abyste odcházeli z bazénu s pocitem, že se nepostavíte na obě nohy, ale měli byste mít pocit příjemně posílených svalových partií. Power aqua aerobic je úžasná forma cvičení, které nám nádherně vytvaruje svaly především horních končetin, trupu, prsních svalů.

Deep aqua aerobic - již slovo „deep“, které v angličtině znamená „hluboký“, nám předurčuje to, jaká lekce nás čeká – jedná se o lekce na hluboké vodě, kde nedosáhnete na dno bazénu. Lekce mají jiný charakter cvičení, jsou náročné na koordinaci a dýchání a ze všech lekcí aqua aerobicu nám nejméně zatěžují skeletní systém – žádné odrazy = zdravá páteř. Při cvičení aqua aerobicu na hluboké vodě se Vám zpevňují všechny svaly, nelze ošidit ani jednu svalovou skupinu, při správném držení těla. Posilování při těchto lekcích je již jen na formu :-)

Funky aqua aerobic – jedná se o zábavné lekce aqua aerobicu, o odlehčení „drilu“, při lekcích se nasmějete a zároveň si příjemně zacvičíte a zpevníte tělo. Při cvičení budete nejspíš používat pomůcku zvanou aqua noodle, známou také pod pojmem nudle, žížala, housenka. Budete nacvičovat různé variace cvičení s, pod, nad žížalou, zkoušet váš balanc a co vše jste ochotni pro zábavu obětovat. Taková lekce aqua aerobicu má své kouzlo především právě pro svoji jedinečnost cvičení a zábavu ve vodě. Vrátíte se do dětských let a zapomente na každodenní starosti.

AQUA ZUMBA – nejžhavější novinka v lekcích aqua aerobicu, je to zábava, je to tanec ve vodě, je to párty! Aqua zumba je především „pool party“, zapomeňte na drill – zasněte se a přeneste se na pláže k moři a latinsko-americkou hudbu – merrenque, reggeatton, samba, chacha, salsa… Lekce aqua aerobicu nazvané aqua zumba jsou opravdu latinsko-americké tance převedené do vody, speciálně upravené evropskou lektorkou AFAA Mimi Rodriguez, specialistkou na aqua fitness, která ve spolupráci se Zumba fitness a Beto Perézem (objevitelem zumby), převedla prvky latinsko-amerických tanců do vody – vřele doporučuji, určitě se nebudete nudit!

Aqua aerobic a jeho výhody

  • hodiny mohou navštěvovat začátečníci i pokročilí společně
  • je vhodný pro všechny věkové kategorie
  • fyzikální vlastnosti vody vytváří masážní efekt, cvičíme a zároveň masírujeme
  • dochází ke zlepšení kardiovaskulárních funkcí
  • zpevňuje a formuje postavu
  • zvyšuje rozvoj svalové síly
  • zlepšuje fyzickou vytrvalost
  • napomůže ke zlepšení hojivých procesů svalů, šlach, kostí a kloubů

Pomůcky

Teprve v nedávné době se začali využívat pomůcky i u nás v České republice. Na hodinách se můžete setkat s vodními činkami, se speciálními rukavicemi a packami, které využívají odpor vody, floaty (nudle) se využívají zejména na zpestření hodiny a v hluboké vodě, ale také se využívají při posilování převážně oblasti břišní krajiny.

Taktéž se můžete na hodinách setkat se stepy, které se využívají v teplejších bazénech za pomocí speciálních aqua bot. V mělké a v přechodné vodě není nutné využívat pomůcky, slouží pro zefektivnění a zpestření hodiny. V hluboké vodě je naopak dobré používat pomůcky, které zajistí správné držení těla. Jsou to například aqua belty, což jsou pásy, které nadnáší tělo.
Jako hit sezóny se objevují aqua kola – spinning ve vodě či křidýlka na nohy, které zvyšují tréninkový efekt dolních končetin.